پرش به

به تالار گفتگوی زیرون خوش آمدید

.

بگو،بخند،یادبگیر...(و البته یاد بده)

 

تصویر

نگهداری لاکپشت های گوش قرمز(آموزش تصویری)

لاک پشت گوش قرمز آموزش تصویری لاک پشت گوش قرمز غذاهای لاک پشت گوش قرمز بیماریهای لاک پشت گوش قرمز

 • لطفا وارد حساب کاربری خود شوید تا بتوانید پاسخ دهید
15 پاسخ برای این موضوع

#1
zzvf

zzvf

 • 553 ارسال
 • 630 تشکر
 • محل زندگی: I.R.I
1255

بسم الله الرحمن الرحیم

نگهداری لاکپشت های گوش قرمز

امروزه لاکپشت های "گوش قرمز"(با نام انگلیسی: Red eared slider و نام علمی: Trachemys scripta و به قول آکواریوم فروش ها:لاکپشت سنگاپوری) به دلیل ظاهر دوست داشتنی وآرام،مهم ترین خزنده در ارتباط با انسان است و در کشور ما نیز در آکواریوم فروشی ها به آسانی یافت می شود.این لاکپشت دارای یک خط پهن قرمز رنگ در طرفین سر خود است به همین دلیل گوش قرمز نامیده می شود.اما کمتر کسی نکات لازم و مهم را درباره ی این لاکپشت ها می داند.در این مقاله کوشش بر این است که نکات لازم در این باره را به شما ارائه دهیم.
 

red_eared_slider_turtle_side_view_kelly_


1-قبل از خرید
هیچ گاه پیش از مطالعه هیچ حیوان خانگی را خریداری نکنید!لاکپشت گوش قرمز برخلاف ظاهر آرامش،بسیار خطرناک است.همین طور چون در سنین نوزادی به فروش می رسد،اغلب مردم فکر می کنند همواره در این اندازه خواهد بود ولی غافل از این که طول ماده ها تا 300 ميلی متر و نرها تا 200 ميلی متر خواهد رسید!به دلیل شرایط نامناسب نگهداری این جاندار در کشور،معمولا" لاکپشت ها خواهند مرد؛اما اگر به سن بلوغ برسند،توانایی نگهداری آن را از دست می دهند و آن را در محیط های نامناسب رها می کنند.با ورود این جاندار به اکوسیستم کشور،این جانداران در صدد غلبه بر لاکپشت های دیگر (همچون لاکپشت برکه ای خزری) در می آیند که متأسفانه این ام موجب شده است که این از لاکپشت ها در ایران در خطر انقراض باشند.حال برخی از نکات پیش از خرید را بررسی می کنیم:
الف)انگیزه ی شما از خرید این لاکپشت چیست؟:در خارج از کشور به حیوانات خانگی معمولا" به عنوان یک "عضو خانواده" نگریسته می شود؛در حالی که در ایران به حیوانات خانگی به عنوان یک "وسیله ی سرگرمی" نگریسته می شود که ناشی از فرهنگ متفاوت کشور هاست.حال اگر انگیزه ی شما،خرید یک لاکپشت برای سرگرمی باشد،بهتر است از تصمیم خود منصرف شوید.
اگر می خواهید لاکپشت را برای کودک خود بخرید،باز هم منصرف شوید چرا که این لاکپشت ناقل باکتری های بیماری "سالمونلا" است. این باکتری عمدتا" باعث گاسترو آنتریت در انسان با علائمی مثل تب،تهوع، درد شکم و اسهال می شود.کودکان و افراد سالمند و کسانی که دچار ضعف سیستم ایمنی هستند بسیار مستعد به عفونت خطرناک سالمونلایی با عوارض شدیدی همچون مننژیت (تورم پرده های مغز) هستند.با افزایش علاقه مردم کشورمان به نگهداری از لاک پشت ها ، باید به شدت مراقب این بیماری بویژه در کودکان باشیم.
موارد بسیاری نیز گزارش شده است که لاکپشت گوش قرمز اقدام به گاز گرفتن انسان می کند.بنا بر این عدم رعایت اصول لازم باعث رخداد های بدی خواهد شد.
ب)از کجا بخرید؟:این لاکپشت باید از آکواریوم فروشی های معتبر خریداری شود تا احتمال بیماری لاکپشت بسیار پایین بیاید.باید تمامی ابراز لازم برای نگهداری لاکپشت را از جمله تانک آب،دستگاه ف-*ل*-ت-*راسیون آب و...(که در بخش 4 به آنان خواهیم پرداخت)مهیا کنید.
 

Red_eared_Slider_F3.jpg


استفاده از این مطلب فقط با ذکر نام تالار گفت و گوی زیرون مجاز است.
در بخش 2 به نکات هنگام خرید اشاره می شود.


 • 1

...Palestine, we'll come back again

... إِنَّ اللهَ لا یهدي کَیدُ الخائِنینَ.

 

97785774202650784274.png


#2
zzvf

zzvf

 • 553 ارسال
 • 630 تشکر
 • محل زندگی: I.R.I
1255
2-هنگام خرید

به ویژگی های یک لاکپشت گوش قرمز سالم توجه کنید:
1-وجود نوار قرمز رنگ در طرفین سر.

2-دارای شکم زرد رنگ با لکه های سیاه و لاک کاملا" سالم و سبز رنگ با لكه ها و راه های سياه بدون هر لکه ی اضافی یا شکستگی.

تصویر

به زیر و روی کاسه (لاک) سالم این لاکپشت توجه کنید.


3-چشمان کاملا" سیاه.

4- عدم وجود چین خوردگی پوست لاکپشت هنگام رفتن به درون کاسه.(وجود این چین خوردگی ها نشان دهنده ی چاقی لاکپشت گوش قرمز است.

تصویر

شکل معمول لاکپشت هنگام رفتن به درون لاک


نکته:فروشندگان لاکپشت های گوش قرمز ممکن است که غذا هایی همچون گوشت چرخ کرده ی سرخ شده و کاهو را تنها مواد غذایی مورد نیاز لاکپشت معرفی کنند؛گرچه این دو از غذا های لاکپشت گوش قرمز هستند ولی تمام موّاد غذایی مورد نیاز او را تأمین نمی کنند و این لاکپشت به غذا های متنوعی نیاز دارد.
 • 1

...Palestine, we'll come back again

... إِنَّ اللهَ لا یهدي کَیدُ الخائِنینَ.

 

97785774202650784274.png


#3
zzvf

zzvf

 • 553 ارسال
 • 630 تشکر
 • محل زندگی: I.R.I
1255
3-پس از خرید
پس از خرید،باید تمامی تجهیزات لازم را برای نگهداری این لاکپشت تهیه کنید.این تجهیزات عبارت اند از:
الف)تانک آب:
شما باید برای لاکپشت خود،فضایی مانند زیستگاه آ نها ايجاد كنيد.اين محيط را در شرایط مصنوعى،اصطلاحاً "تراريوم" می گويند.این محیط باید دارای دو بخش آبی و خاکی باشد.لاکپشت برای غذا خوردن و شنا کردن به محیط آبی می آید و برای خشک شدن و آفتاب گرفتن به محیط خشک می آید.

تصویر


محیط آبی باید از آب شیرین بدون کلر پر شده باشد و دمای آن میان 24 و 5/25 درجه ی سلسیوس (سانتی گراد) باشد.در دما های پایین 17 درجه نیز لاکپشت غذا نمی خورد یا خیلی کم می خورد.
محیط خشک را می توان به کمک مقداری شن،قلوه سنگ و هر چیز خشکی درست کرد.البته توجه کنید که مواد سازنده ی محیط خشک نباید طوری باشند که به لاک وی آسیب وارد گرداند.محیط خشک باید دارای دمایی میان 32 تا 35 درجه ی سلسیوس باشد.لازم به یاد آوری است که گوش قرمز خود را برای خشک کردن و گرم شدن چندین بار به خشکی می رساند.

تصویر


ب)منبع نور:لاکپشت گوش قرمز،حتما" به منبع نور برای گرم شدن نیاز دارد.در بسیاری از منابع لامپ های Mercury Vapor Bulbs و UVB Heat Lamps برای این لاکپشت ذکر شده اند که کمیاب و گران هستند.یک چراغ هالوژنی یا دو لامپ مهتابی گرچه نمی تواند کاملا" نیاز لاکپشت شما را بر طرف سازد،ولی می تواند مورد استفاده قرار گیرد.لامپ هایی را که تهیه کردید رو به طرف خشکی قرار دهید.

تصویر

به لامپ های هالوژنی تراریوم توجه کنید.


در ضمن نور خورشید نمی تواند نیاز لاکپشت را از پشت شیشه بر طرف سازد.در صورتی منبع نور لاکپشت را تأمین نکنید،لاکپشت شما به بیماری مبتلا خواهد شد.(بیماری های لاکپشت گوش قرمز را در فصل 5 بررسی خواهیم کرد.)
ج)دستگاه ف-*ل*-ت-*راسیون:بودن یک دستگاه ف-*ل*-ت-*راسیون مناسب برای لاکپشت شما الزامی است تا از بروز بیماری های مختلف در لاکپشت جلوگیری شود.محصول شرکت ماهیران یکی از گزینه های فراوان و مناسب است.
ویژگی های محصول ماهیران عبارت اند از:
1-با قدرت تصفیه مکانیکی، بیولوژیکی و شیمیایی فوق العاده بالا.
2-مؤثر در سلامت و شفافیت آب.
3-با امکان قرارگیری بخاری داخل محفظه دستگاه ف-*ل*-ت-*راسیون.
4-نظافت و دسترسی آسان بدون نیاز به شستشوی ابر دستگاه ف-*ل*-ت-*راسیون.
5-با امکان تعویض ابر دستگاه توسط گیره بدون خیس شدن دست ها.
دستگاه را در آکواریوم نصب نمایید.ابتدا کارتریج (ابر) دستگاه را از بسته بندی خود خارج کرده و آن را به کمک گیره داخل محفظه ی دستگاه قرار دهید.لازم به ذکر است درصورت استفاده کارتریج حاوی کربن،قبل از استفاده ابتدا آن را به طور سطحی بشویید.

د)بخاری:برای خرید بخاری،بخاری شرکت ماهیران گزینه ی مناسبی است.به یاد داشته باشید بخاری باید کاملا" در آب باشد.

تصویر


ویژگی های این محصول عبارت اند از:
1-دارای شیشه مقاوم در برابر حرارت
2-تهیه شده از مواد مرغوب و بادوام
3-ایمن و مطمئن
4-استفاده آسان
هنگام نصب محصول دقّت کنید که:
1-ابتدا مطابق حجم آکواریوم تان بخاری مناسب با وات مورد نیاز را انتخاب نمایید.
2-اطمینان یابید که ولتاژ برق مصرفی با ولتاژ بخاری مطابقت داشته باشد.
3-دور از دسترس اطفال نصب گردد.
4-با استفاده از پیچ تعبیه شده روی بخاری، دمای مورد نیاز آکواریوم را تنظیم نمایید.
5-درجه بخاری را طبق نیاز آبزیان آکواریوم تان تنظیم نمایید. دستگاه بطور اتوماتیک درجه حرارت آب را حفظ و تثبیت می کند.
6-هنگام نظافت و عدم استفاده، بخاری را از برق بکشید.
7-هنگامی که بخاری روشن است از دست زدن به آن خودداری کنید.
8-این بخاری فقط مختص استفاده داخل آکواریوم می باشد.بنابراین از به کار بردن آن در موارد دیگر خودداری نمایید.
9-به محض گرم شدن بخاری، لامپ نشانگر روشن می شود.
10-پس از قرار دادن بخاری در آب 15 دقیقه صبر کنید تا بخاری درجه حرارت واقعی آب را نشان دهد.سپس بخاری را روشن کنید و پیچ تنظیم را مطابق نیاز بین 20 تا 34 درجه سانتی گراد تنظیم نمایید.
11-این بخاری به طور اتوماتیک عمل می کند یعنی هنگامی که درجه حرارت آب 0.5 درجه پایین تر از حرارت تنظیم شده باشد،بخاری شروع به گرم کردن آب می کند و هنگامی که 0.5 درجه بالاتر باشد، بخاری متوقف می شود.
12-بخاری دارای حافظه اتوماتیک می باشد بنابراین با خاموش کردن آن، تنظیمات از بین نمی رود.
 • 1

...Palestine, we'll come back again

... إِنَّ اللهَ لا یهدي کَیدُ الخائِنینَ.

 

97785774202650784274.png


#4
zzvf

zzvf

 • 553 ارسال
 • 630 تشکر
 • محل زندگی: I.R.I
1255
یک نکته را هم به بخش 3 اضافه کنم:

لامپ UVB شبیه به لامپ کم مصرف است ولی تشعشعات آن اثراتی مانند خورشید دارد.

تصویر


 • 1

...Palestine, we'll come back again

... إِنَّ اللهَ لا یهدي کَیدُ الخائِنینَ.

 

97785774202650784274.png


#5
zzvf

zzvf

 • 553 ارسال
 • 630 تشکر
 • محل زندگی: I.R.I
1255
4-تغذیه
الف)چه موادی باید در غذای لاکپشت باشد؟:لاکپشت های گوش قرمز بیشتر از همه به ویتامین های A و D،به عنصر کلسیم (Ca) و به پروتئین نیازمند هستند.امّا این لاکپشت به موّاد مغذی متنوع دیگری هم نیاز دارد.لاکپشت ها به ویژه در سنین پایین،به خوردن غذا های دارای پروتئین بالا علاقه بیشتری نشان می دهد و کمتر غذا های گیاهی مصرف می کند.
ب)زمان غذا دهی:لاکپشت های گوش قرمز همیشه به غذا خوردن علاقه نشان می دهند که همین مسئله باعث چاقی آن ها می شود.بهتر است به دو صورت به لاکپشت غذا بدهید:
1-هر دو روز یکبار،آن قدر لاکپشت را سیر کنید که دیگر میلی به غذا خوردن نداشته باشد.
2-روزانه به طور کنترل شده به او غذا بدهید.
پ)غذا های موجود برای لاکپشت در جمهوری اسلامی ایران:در کشور ما مردم نسبت به تغذیه ی پت ها نگاه های غلطی دارند که ناشی از همان دلایل گفته شده است.این قسمت از مقاله انشا الله بتواند این باور های غلط را بر طرف کند.
تذکر:غذا نخوردن لاکپشت می تواند نشان دهنده ی بیماری وی باشد.
نکته:عدم تحرک و وجود چین های اضافه در قسمت پا ها هنگام رفتن به درون کاسه (لاک) از نشانه های چاقی لاکپشت هستند.
برای معرفی این غذا ها،آنان را به 3 بخش تقسیم می کنیم:
1-غذا های تجاری:این غذا ها عبارت اند از:
الف)لوفاک:
غذایی قهوه ای و دانه دانه که بوی ماهی مانده می دهد و سرشار از پروتئین (حدود 50 % پروتئین) است.چندین نوع لوفاک در بازار وجود دارد که لوفاک های روشن رنگ ، روی آب می مانند ولی لوفاک های تیره رنگ،معمولا" درون آب فرو می روند.لوفاک دارای چربی زیادی است؛بنا بر این در دادن این غذا به لاکپشت احتیاط کنید.

تصویر


نوع روشن


تصویر


نوع تیره


ب)غذای مناسب خزندگان:
یکی از بهترین محصولات شرکت ماهیران که بیشتر مناسب لاکپشت های گوش قرمز است،"غذای مناسب خزندگان" نام دارد.این غذا به جذب کلسیم در لاکپشت کمک می کند و در سوخت و ساز چربی نیز مؤثر است.

تصویر


تصویر


این غذا دارای مواد مغذی لازم برای لاکپشت است؛چرا که 30% آن را پروتئین تشکیل می دهد و دارای رتینول (ویتامین A)،اسید آسکوربیک (ویتامین C) و ویتامین E است.البته این محصول دارای 4% چربی است و برای همین باید دادن این غذا به لاکپشت کنترل شده باشد.
ج)کرم قرمز یا کرم خونی (Blood worm):این محصول نیز برای لاکپشت ها ضروری است و منبع خوبی برای کلسیم و پروتئین لاکپشت است.بهترین و ارزشمند ترین نوع آن،نوع منجمد آن است و با نام "کرم قرمز منجمد" وارد کشور می شود و توسط شرکت ماهیران عرضه می شود.این غذا را باید 10 تا 15 دقیقه در بیرون از فریزر قرار دهید تا آب شود.

تصویر


نوع منجمد


در صورتی که به نوع منجمد آن دسترسی ندارید،از نوع خشک آن استفاده کنید که "توسط شرکت ماهیران" ، "خانه ی ماهی" و...عرضه می شود ولی ارزش غذایی نوع منجمد را ندارد.

تصویر


نوع خشک عرضه شده توسط شرکت ماهیران


تصویر


نوع خشک عرضه شده توسط شرکت خانه ی ماهی


نوع زنده ی این کرم هم نزد پرورش دهندگان ماهی یافت می شود.
د)کرم فشرده:این غذا نیز توسط شرکت ماهیران عرضه می شود و برای تنوع غذایی لاکپشت می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.این غذا برای گلدفیش ها (ماهی قرمز) و سیچیلاید هم مناسب است و 55% آن را پروتئین تشکیل می دهد.البته با توجه به چربی بسیار بالا (14%) نباید مداوم به لاکپشت داده شود.

تصویر


ه)غذای ویتامینه:این محصول شرکت نیروزا،مخصوص ماهی هاست،ولی لاکپشت ها هم به خوردن آن علاقه دارند.استفاده از آن به مدت طولانی به دلیل چربی بالا توصیه نمی شود.

تصویر


و)میگوی خشک شده:این محصول نیز ساخت شرکت ماهیران است و برای تنوع در رژیم غذایی لاکپشت است.این میگو را باید مدّتی در آب بخیسانید.ممکن است لاکپشت شما این غذا را مصرف نکند که غیر طبیعی نیست.

تصویر


تصویر


ز)جلبک:این غذا ارزش غذایی خاصی ندارد ولی لاکپشت ها به خوردن آن علاقه دارند.

تصویر


 • 1

...Palestine, we'll come back again

... إِنَّ اللهَ لا یهدي کَیدُ الخائِنینَ.

 

97785774202650784274.png


#6
zzvf

zzvf

 • 553 ارسال
 • 630 تشکر
 • محل زندگی: I.R.I
1255
2-غذا های گیاهی و سبزیجات:غذا های گیاهی بخش مهم تغذیه لاک پشت های گوش قرمز در سنین بزرگسالی است؛چرا که بدون دادن سبزیجات،همه ی ویتامین های مورد نیاز (به خصوص ویتامین A) تأمین نمی شود.البته به خاطر داشته باشید لاک پشت های گوش قرمز در سنین پایین به غذا های گیاهی علاقه ای نشان نمی دهند و نیاز چندانی هم به آنان ندارند.
برخی از این سبزیجات که در کشور یافت می شوند،عبارت اند از:

الف)کاهو:کاهو تأمین کننده ی پتاسیم،فسفر و ویتامین های B1،B2،A،C،D و E است.

تصویر


ب)هویج:تأمین کننده ی کلسیم،فسفر،پتاسیم،آهن،سدیم و ویتامین های A،B1،B2،B3،C و D است.

تصویر


پ)زرد آلو:منبع سرشار پتاسیم و ویتامین های A،B و C است.

تصویر


ت)طالبی:

تصویر


ث)هندوانه:سرشار از پروتئین،نشاسته،کلسیم،فسفر،آهن،سدیم،پتاسیم و ویتامین های A،B1،B2،B3،B9 و C است.

تصویر


ج)غذا هایی که به ندرت باید به لاک پشت بدهید:
1.گوجه فرنگی:دارای ویتامین های A،B1،B2،C،E،K و G است.
2.اسفناج:دارای
3.فلفل قرمز:دارای ویتامین های B1،B2،B6،B9 و C است.
4.کلم:سرشار از ید،فسفر،سدیم،منیزیم،پتاسیم و ویتامین های A،B2 و C است.

نکات:سبزیجات را پوره کنید تا لاک پشت خانگی شما به خوردن آن تحریک شود.همچنین از دادن سبزیجات یخ زده به لاکپشت خودداری کنید.


 • 1

...Palestine, we'll come back again

... إِنَّ اللهَ لا یهدي کَیدُ الخائِنینَ.

 

97785774202650784274.png


#7
Elyas

Elyas

 • 1133 ارسال
 • 1685 تشکر
 • محل زندگی: زیرون
 • علاقه مندی ها: صعود...
2714
تشکر ویژه از کاربر zzvf به خاطر این تاپیک دست اول. shz46

این عکسهای پست آخر تو این ماه رمضونی غوغا کرده... shz4

واقعا انتخابهای با سلیقه ای بودند... shz9


تاپیک "مهم" شد.
 • 0

pre_1407828102__hh.jpg

 

...our blade is our blood...

 

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

به جز حضور تو,
هیچ چیز این جهان بیکرانه را
جدی نگرفتم!
حتی عشق را...
 

 

 

قوانین تالار گفتگوی زیرون

توضیحاتی در مورد رتبه های زیرون

توضیحاتی در مورد مدالهای زیرون


#8
zzvf

zzvf

 • 553 ارسال
 • 630 تشکر
 • محل زندگی: I.R.I
1255
3-غذا های اصلی:در زیستگاه لاکپشت های گوش قرمز،تغذیه آنان از طریق گیاهان دریایی و شکار است.شکار شامل شکار حشرات،نرم تنان،ماهی ها و... است.در این بخش از مقاله چند مورد از مواردی که می توانید به صورت زنده یا مرده به لاکپشت بدهید.(ترجیحا" غذا را به صورت زنده به لاکپشت بدهید.)

تصویر


لاکپشت در حال خوردن غذا در زیستگاهش


الف)حلزون سیب:
این نوع حلزون ها را می توانید از آکواریومی ها خریداری کنید.بهترین امیتاز این حلزون ها پرورش راحت آنهاست،کافی است چند عدد از آن ها را خریداری کنید و در تانک لاکپشت خود قرار دهید تا پس از مدّتی شاهد افزایش تعدادشان باشید.به یاد داشته باشید وجود یک گیاه آبی برای این امر الزامی است.این حلزون ها با تمیز کردن تانک غذای خود را تأمین می کنند و نیاز خاصّی به غذا ندارند.

تصویر


ب)کرم خونی (قرمز):نوع خشک و منجمد این کرم در بخش "غذا های تجاری" معرفی شدند ولی نوع زنده ی آنان نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

تصویر


پ)کرم خاکی:این کرم را به راحتی می توانید (با ریختن مقداری آب بر روی خاک) پیدا کنید.

تصویر


ت)ماهی ها:ماهی خوراک و گوپی ها گزینه های مناسبی برای تغذیه ی لاکپشت گوش قرمز هستند.
نکات:به دلیل وجود بیماری های مشترک بین این ماهی ها و لاکپشت از قرار دادن آنها در تانک به مدت طولانی بپرهیزید.بهتر است ماهی ها را در هر وعده از فروشگاه تهیه کرده و به گوش قرمز بدهید.همچنین از دادن ماهی های دیگر (به ویژه گلدفیش ها) به لاکپشت جدا" خودداری کنید.

تصویر


ماهی گوپی


ث)جیرجیرک:جیرجیرک ها به صورت زنده برای لاکپشت سرگرمی هم محسوب می شوند.جیرجیرک ها با قیمت نسبتا" مناسبی در فروشگاه های مخصوص خزندگان کشور و در فروشگاه های طعمه ی ماهی پیدا میشوند.

تصویر


ج)گوشت و مرغ:لاکپشت ها این غذا ها را بسیار دوست دارند ولی به دلیل چربی بالا مصرف آن باید بسیار پایین باشد.اما اگر مجبور به استفاده از این نوع غذا شدید باید گوشت گاو را چرخ کرده و سپس بدون هیچ ادویه یا گیاهی آبپز کنید و به لاکپشت بدهید و گوشت مرغ را هم پس از آب پز کردن به گوش قرمز بدهید.استفاده از گوشت خام به خصوص گوشت مرغ به دلیل وجود سالمونلا به هیچ وجه توصیه نمی شود.

تصویر


 • 1

...Palestine, we'll come back again

... إِنَّ اللهَ لا یهدي کَیدُ الخائِنینَ.

 

97785774202650784274.png


#9
zzvf

zzvf

 • 553 ارسال
 • 630 تشکر
 • محل زندگی: I.R.I
1255
5-بیماری ها

الف)چگونگی جلوگیری از بیماری:بیشتر بیماری ها به علّت کیفیت پایین آب و نبودن نور لازم (لامپ UVB،لامپ هالوژنی و یا حد اقل دو لامپ مهتابی) برای گرفتن حمام آفتاب و یا یک تغذیه ی نامناسب (فقدان ویتامین D و یا کلسیم) هستند.

ب)چه زمانی شما باید به بیماری گمان ببرید؟(علائم بیماری):

1.چشمان متورّم؛لاکپشت چشمانش را بسته نگه می دارد.
2.از غذا خوردن سر باز می زند.
3.حرکت عادی اش را تغییر میدهد.
4.تنفس غیر عادی یا عطسه زدن.
5.رنگ رفتگی یا سفیدی سنگ کاسه (لاک).
6.اسهال.

پ)قواعد کلی که شما باید هنگام شک کردن به بیماری [از آنان] پیروی کنید:

الف)دما را تا 80 یا 85 درجه ی فارنهایت (حدود 27 یا 5/29 درجه ی سلسیوس) بالا بیاورید.
ب)آب را پاکیزه نگهدارید.
پ)غذا های متفاوت را به لاکپشت ارائه کنید.
ت)مراقب مدفوع غیر عادی باشید.
در بخش بعد به انواع بیماری های لاکپشت های گوش قرمز پرداخته می شود.
 • 1

...Palestine, we'll come back again

... إِنَّ اللهَ لا یهدي کَیدُ الخائِنینَ.

 

97785774202650784274.png


#10
zzvf

zzvf

 • 553 ارسال
 • 630 تشکر
 • محل زندگی: I.R.I
1255

 ت)انواع بیماری ها:

 

 1-بیماری های چشمی (Eye diseases):اگر لاکپشت شما چشمانش را بسته نگه می دارد،ورم کرده اند و سرانجام وی از خوردن [غذا] سرباز می زند و...احتمالا" یک عفونت چشمی است.این عفونت ها به واسطه ی آب کثیف یا فقدان ویتامین A ایجاد شده اند.آب را [در دفعات] بیشتر تعویض کنید.دما را تا 80 تا 85 درجه ی فارنهایت (27 تا 5/29 درجه ی سلسیوس) بالا ببرید.لامپ حمّام آفتاب را روشن نگهدارید.شما می توانید چشمانش را با یک محلول آب مقطّر و 3% اسید بُریک (اسیدی است برای شست و شوی عفونت) یا محلولی از آب مقطّر و نمک شست و شو دهید.این [کار] را شب و روز انجام دهید.شما می توانید از پنبه برای استفاده از محلول استفاده کنید.تلاش کنید پلک ها را باز کنید تا محلول وارد چشم شود.به لاکپشت خود یک مکمّل ویتامینه ی مخصوص خزنده بدهید.شما می توانید آن مکمّل ها را در بیشتر فروشگاه های حیوانات خانگی بیابید.اگر در عرض 5 روز بهبودی در وضعیت لاکپشت ندیدید،بی درنگ لاکپشت را به یک دامپزشک برسانید.

 

livre8.jpg

 

عفونت چشمی

2-بیماری های ناشی از کمبود ویتامین (Hypovitaminosis):

 

 کمبود ویتامین A:

علائم:ناهنجاری های شدید چشم،تیرگی دید که می تواند تا حد کوری کامل بدتر شود،لکّه های سفید روی پشت لاک (بخش پشتی لاک) و بخش های نرم روی پوست گردن و پاها.

چگونه از آن جلوگیری کنیم؟:مکمّل های ویتامین دو بار در هفته به خوبی غذا های غنی از ویتامین A هستند.

معالجه:یک تزریق ویتامین A را از 60 تا 120000 IU و دومین تزریق را در دو یا سه هفته بعد اجرا کنید.

 

 کمبود ویتامین های گروه B:

علائم:مشکلات در سیستم اعصاب مرکزی،[مانند] لتارژی (Lethargy=بیحالی عصبی).

چگونه از آن جلوگیری کنیم؟:دادن مکمّل ویتامین دو بار در هفته.

معالجه:تزریقات مکمّل های مولتی ویتامین و تأمین کردن از راه دهان از طریق روغن جگر ماهی.

 

 کمبود ویتامین D3:

علائم:سرعت آهسته ی رشد،دگردیسی پشت لاک و راشیتیسم (نرمی استخوان).

چگونه از آن جلوگیری کنیم؟:مکمّل های ویتامین دو بار در هفته،قرار دادن در معرض آفتاب یا یک طیف نور کامل برای 8 تا 12 ساعت در روز.

معالجه:تزریق یک مکمّل مولتی ویتامین.

 


livre9.jpg

 

livre10.jpg

 

 کمبود ویتامین E:

علائم:برآمدگی ها،غدد چربی،آبسه (تورّم عفونی) های بافت چربی.

معالجه:تزریق مکمّل های مولتی ویتامین و رفع آبسه ها.

 

 3-بیماری های ناشی از کمبود موّاد معدنی:

 

 کمبود آهن:

علائم:دگردیسی و آرام شدن رشد.

معالجه:غذا های غنی از آهن.([مانند] جگر گاو،تنها تا هنگامی که مشکل وجود دارد.)

 

 بخش پایانی:مشخّصات علمی+منابع و مآخذ


ویرایش شده توسط zzvf يكشنبه ۳ شهريور ۹۲ - ۱۸:۲۵:۳۱.

 • 3

...Palestine, we'll come back again

... إِنَّ اللهَ لا یهدي کَیدُ الخائِنینَ.

 

97785774202650784274.png


#11
zzvf

zzvf

 • 553 ارسال
 • 630 تشکر
 • محل زندگی: I.R.I
1255

بسم الله الرحمن الرحیم

6-مشخّصات علمی لاکپشت گوش قرمز

 در بخش های پیشین،خواندید که نام علمی لاکپشت گوش قرمز Trachemys scripta است.برای نام بردن ویژگی های لاکپشت گوش قرمز ابتدا باید توضیحاتی درباره ی رده بندی زیستی نوین و نام علمی بدهیم:

 الف)رده بندی زیستی نوین:طبقه بندی علمی نوین ریشه در کارهای کارلوس لینه،که جانداران را بر طبق مشخصه‌های همسان جسمی گروه بندی می‌کرد،دارد.این رده بندی شامل 8 طبقه اصلی است که عبارت اند از:

 • دامنه یا بالا فرمانرو (Domain یا Superkingdom):جانداران به دو دامنه تقسیم می شوند:یوکاریوت ها و پرو کاریوت ها.
 • فرمانرو (Kingdom)
 • شاخه (Phylum)
 • رده (Class)
 • راسته (Order)
 • خانواده یا تیره (Family)
 • سرده یا جنس (Genus)
 • گونه (Species)

 

SM.jpg

 

کارلوس لینه

 

 البته طبقه های فرعی نیز وجود دارد؛مانند زیر گونه (Subspecies) که از تقسیمات رده است.

 ب)نام علمی (Scientific name):نام علمی ترکیبی از نام سرده (Genus) به علاوه ی گونه (Species) یک جاندار است.برای مثال،نام علمی سگ Canis lupus است که Canis نام سرده و Lupus نام گونه ی این جاندار است.بدین ترتیب فقط با دانستن نام علمی،می توان به دو ویژگی یک جاندار پی برد.امّا گاهی برای شناخت بهتر یک جاندار باید نام علمی 3 جمله ای را به کار برد که سومین عبارت،زیر رده ی جاندار است.مثلا" سگ دارای نام علمی سه جمله ای Canis lupus familiaris است.رده بندی علمی برای انسان را می توانید در جدول زیر ببینید.

 

SM.jpg

 

لاکپشت گوش قرمز خویشاوند لاکپشت شکم زرد (Yellow bellied slider) است.همچنین این دو لاکپشت از یک سرده و از یک گونه هستند و به طبع آن دارای یک نام علمی [Trachemys scripta] هستند.پس برای تشخیص این دو لاکپشت از هم باید نام علمی سه جمله ای را برای شناخت هر یک به کار ببریم.چون لاکپشت گوش قرمز از زیر رده ی Elegans و لاکپشت شکم زرد از زیر رده ی Scripta است،نام علمی سه جمله ای لاکپشت گوش قرمز Trachemys scripta elegans است و لاکپشت شکم زرد Trachemys scripta scripta نام دارد.

 

RY.jpg

 

جدول رده بندی برای لاکپشت گوش قرمز و لاکپشت شکم زرد

 

SM.jpg

 

منابع در پست بعدی...


ویرایش شده توسط zzvf سه شنبه ۲۶ شهريور ۹۲ - ۲۰:۴۸:۵۰.

 • 2

...Palestine, we'll come back again

... إِنَّ اللهَ لا یهدي کَیدُ الخائِنینَ.

 

97785774202650784274.png


#12
zzvf

zzvf

 • 553 ارسال
 • 630 تشکر
 • محل زندگی: I.R.I
1255

مقاله ی رو به روی شما یکی از کامل ترین مقالات درباره ی نگهداری لاکپشت های گوش قرمز در کشور می باشد پس لطفا" بدون ذکر نام تالار گفت و گوی زیرون به عنوان منبع و نام ZZVF به عنوان نگارنده از مطالب استفاده نکنید!با تشکر.

 

منابع و مآخذ:

 

(

لطفا وارد حساب کاربری خود شوید و یا اگر عضو نیستید عضو شوید تا بتوانید محتویات این قسمت را مشاهده نمایید

(

لطفا وارد حساب کاربری خود شوید و یا اگر عضو نیستید عضو شوید تا بتوانید محتویات این قسمت را مشاهده نمایید

,

لطفا وارد حساب کاربری خود شوید و یا اگر عضو نیستید عضو شوید تا بتوانید محتویات این قسمت را مشاهده نمایید

[با تشکر ویژه از کاربران محترم mas0ud،straife و qewzi]

لطفا وارد حساب کاربری خود شوید و یا اگر عضو نیستید عضو شوید تا بتوانید محتویات این قسمت را مشاهده نمایید

لطفا وارد حساب کاربری خود شوید و یا اگر عضو نیستید عضو شوید تا بتوانید محتویات این قسمت را مشاهده نمایید

(

لطفا وارد حساب کاربری خود شوید و یا اگر عضو نیستید عضو شوید تا بتوانید محتویات این قسمت را مشاهده نمایید

(

لطفا وارد حساب کاربری خود شوید و یا اگر عضو نیستید عضو شوید تا بتوانید محتویات این قسمت را مشاهده نمایید

(

لطفا وارد حساب کاربری خود شوید و یا اگر عضو نیستید عضو شوید تا بتوانید محتویات این قسمت را مشاهده نمایید

(

لطفا وارد حساب کاربری خود شوید و یا اگر عضو نیستید عضو شوید تا بتوانید محتویات این قسمت را مشاهده نمایید

لطفا وارد حساب کاربری خود شوید و یا اگر عضو نیستید عضو شوید تا بتوانید محتویات این قسمت را مشاهده نمایید

(

لطفا وارد حساب کاربری خود شوید و یا اگر عضو نیستید عضو شوید تا بتوانید محتویات این قسمت را مشاهده نمایید

(

لطفا وارد حساب کاربری خود شوید و یا اگر عضو نیستید عضو شوید تا بتوانید محتویات این قسمت را مشاهده نمایید

لطفا وارد حساب کاربری خود شوید و یا اگر عضو نیستید عضو شوید تا بتوانید محتویات این قسمت را مشاهده نمایید

(

لطفا وارد حساب کاربری خود شوید و یا اگر عضو نیستید عضو شوید تا بتوانید محتویات این قسمت را مشاهده نمایید

,

لطفا وارد حساب کاربری خود شوید و یا اگر عضو نیستید عضو شوید تا بتوانید محتویات این قسمت را مشاهده نمایید

لطفا وارد حساب کاربری خود شوید و یا اگر عضو نیستید عضو شوید تا بتوانید محتویات این قسمت را مشاهده نمایید

(

لطفا وارد حساب کاربری خود شوید و یا اگر عضو نیستید عضو شوید تا بتوانید محتویات این قسمت را مشاهده نمایید

)

لطفا وارد حساب کاربری خود شوید و یا اگر عضو نیستید عضو شوید تا بتوانید محتویات این قسمت را مشاهده نمایید


 • 3

...Palestine, we'll come back again

... إِنَّ اللهَ لا یهدي کَیدُ الخائِنینَ.

 

97785774202650784274.png

3 کاربر در حال خواندن این موضوع است

0 کاربر، 3 مهمان و 0 عضو مخفی